Firma

Komentarz prof. Balz

 

Olejki eteryczne i naturalne substancje zapachowe:
Cenny dar piękna, zdrowia i dobrego samopoczucia

Rośliny są źródłem wszystkiego, co jest nam potrzebne do życia: składników odżywczych, pokarmu, substancji leczniczych, tlenu, a nawet zapachów. Nie mają zdolności poruszania się jak zwierzęta, jednak do perfekcji opanowały zdolność przetrwania. Potrafią niezwykle skutecznie dostosowywać się do warunków otoczenia, m.in. dzięki korzeniom.

Właśnie tym cechom zawdzięczamy niezwykłą różnorodność świata roślin, do którego należą potężne drzewa, rzadkie kwiaty, rośliny strączkowe i rośliny lecznicze. Spośród niezwykłego bogactwa królestwa roślin nas najbardziej interesują te rośliny, które wytwarzają aromaty i substancje zapachowe.

Pojawienie się substancji zapachowych w świecie roślin można uznać za swoistą rewolucję, która wpłynęła na całą historię ewolucji roślin. Życie narodziło się w morzu, ale to rośliny rozpoczęły podbój suchego lądu.

Ewolucję roślin można podzielić na następujące etapy:
- powstanie płci
- wytworzenie zdolności do fotosyntezy (a właściwie umiejętności wykorzystywania energii słonecznej do tworzenia nowych cząsteczek)
- współpraca z królestwem zwierząt, powstanie skomplikowanych związków chemicznych wytwarzających kolory i zapachy, zwabiających owady zapylające kwiaty.

Oto historia ważnej zmiany, jaka nastąpiła w relacji pomiędzy roślinami i owadami. Rośliny produkują nektar i pyłek kwiatowy, a owady zapylają rośliny, zapewniając ich przetrwanie i rozwój. Substancje zapachowe - bogate w składniki, cenne substancje o złożonej strukturze - stanowią kolejny etap biologicznej ewolucji roślin aromatycznych. Ich narodziny są wynikiem współpracy ze światem zwierząt, symbolizują prawa harmonii, łączącej rośliny, zwierzęta i człowieka.

Substancje zapachowe - olejki eteryczne, to właśnie im zawdzięczamy lecznicze właściwości roślin aromatycznych. Substancje zapachowe wysokiej jakości można pozyskiwać w procesie destylacji parą wodną. Wysoce cenione organiczne olejki eteryczne pozyskuje się z roślin pochodzących z upraw ekologicznych. Nawet niewielka ilość olejków eterycznych dodana do produktów wykorzystywanych w aromaterapii może być źródłem wielu dobroczynnych właściwości dla ciała, twarzy i włosów. W badaniach naukowych potwierdzono, że olejki eteryczne, a w szczególności pierścienie aromatyczne, zarówno zawarte w roślinach, jak i wydzielane w naszym ciele, działają rewitalizująco i przywracają równowagę skóry.

 

Rośliny aromatyczne oddziaływają na nasze ciało według prostej zasady: zapachy, które lubimy, korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Największym organem naszego ciała jest skóra, która stanowi granicę pomiędzy wnętrzem naszego ciała, a światem zewnętrznym. Skóra pełni funkcję strażnika, chroni nas przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi i zanieczyszczeniami, broniąc dostępu do naszego ciała. Stan naskórka, podobnie jak kondycja włosów, odzwierciedla stan całego organizmu. Badania dowodzą, że na nasze zdrowie w ogromnym stopniu zależy od zrównoważonego stylu życia: zdrowych nawyków żywieniowych, picia dużej ilości wody, aktywności fizycznej, pozytywnego myślenia, ufnego nastawienia do życia i innych ludzi.  

Zdrowa i piękna skóra wymaga troski: oczyszczania, nawilżania, tonowania, regulowania pracy gruczołów łojowych i przeciwdziałania oznakom starzenia.

W zabiegach pielęgnujących warto sięgnąć po olejki eteryczne o silnych właściwościach leczniczych, które rewitalizują skórę i chronią organizm dzięki właściwościom antyseptycznym i odkażającym. Wielu specjalistów uważa, że pielęgnacja skóry to najprostsza, a zarazem najlepsza metoda wykorzystania dobroczynnych właściwości olejków eterycznych, gdyż właśnie skóra najpełniej wykorzystuje aktywne składniki w nich zawarte.

Nazwy:

Rozmaryn Rozmaryn (Rosmarinus Officinalis): pobudza, rewitalizuje i wspomaga regenerację komórek. Doskonale pielęgnuje suche włosy i zapobiega ich wypadaniu.

LawendaLawenda (Lavandula Angustifolia): uspokaja i łagodzi. Koi podrażnienia i reguluje pracę gruczołów łojowych. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji włosów normalnych i przetłuszczających się. 

Drzewo herbaciane Drzewo herbaciane (Melaleuca Alternifolia): naturalny antyseptyk o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwpasożytniczym.  

Szałwia Szałwia (Salvia Officinalis): działa pobudzająco, stosowana w leczeniu wielu chorób skóry. Stymuluje porost włosów i przeciwdziała ich wypadaniu. Wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, antyseptyczne i gojące.

Mięta pieprzowa Mięta pieprzowa (Mentha Arvensis): miętowy olejek eteryczny stosuje się w niskich dawkach, gdyż wykazuje bardzo silne działanie. Ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwpasożytnicze i przeciwbólowe. Łagodzi bóle głowy (obkurcza naczynia krwionośne i działa jak lek przeciwbólowy). Jest przeciwwskazany u niemowląt i dzieci.

Eucaliptus Eucaliptus (Eucalyptus Globulus): działa pobudzająco, ściągająco, przeciwbólowo i wspomaga gojenie. Stosowany w leczeniu stanów zapalnych skóry, wywołanych przez bakterie i grzyby.  

 

Oto zaledwie kilka przykładów na początek naszej podróży
w świat leczniczych zapachów i aromatów.

 
Polityka prywatności